Zubní kámen

Zubní kámen

 

Zubní kámen. Pro někoho může být tato drobná minerální usazenina jako temné mračno nad obzorem. My ale víme, že zubní kameny jsou pro lidstvo výzvou, se kterou umíme bojovat! Projděte si naše moudré rady a šikovné triky, díky kterým zubnímu kameni nejen porozumíte, ale dokážete s ním i účinně bojovat. A to natrvalo!Nejprve dva rozšířené mýty o zubních kamenech

 

"Zubní kámen cílí pouze na starší."

Často se setkáváme s názorem, že zubní kámen číhá v dutině ústní pouze na seniory. Omyl. Může přijít bez ohledu na váš věk a zanechat za sebou stopy, které nejsou tak snadno odstranitelné, jako třeba nepořádek na podlaze.

 

"Zubní kámen způsobuje pouze estetické problémy."

Ano, je pravda, že vaše zuby mohou vypadat poněkud zrezle. Ale zubní kámen není jen otázkou estetiky, může způsobit i reálné problémy. Pod povrchem se mohou skrývat skutečné hrůzy, jako jsou záněty dásní nebo dokonce parodontitida.Jak vypadá zubní kámen

 

Zubní kámen vzniká mineralizací zubního plaku, což je ta lepkavá vrstva bakterií, která si ráda dělá pohodlí na povrchu vašich zubů. Jestliže své zuby důkladně nevyčistíte, nezbavíte se pak ani plaku. Ten následně mineralizuje pod vlivem minerálů v slinách a stává se tvrdým a odolným. Zubní kámen je na světě. 

 

Tento proces se nazývá mineralizace neboli petrifikace zubního plaku. Takže ano, zubní kámen je jakýmsi vápencovým kamenem, který se spokojeně usazuje ve vašich ústech. Jak odstranit zubní kámen

 

Pokud patříte mezi ty, kdo na základce milovali chemii, pak pro vás máme jednoduchou otázku. Víte, jak odstranit zubní kámen přírodní cestou? Často se doporučuje jedlá soda, kterou můžete použít i na pečení, avšak také k čištění zubů. 

 

Dalším pomocníkem přírody je hřebíček, kouzelná bylina, která se používala mnoho let před objevením ústní vody. Jeho schopnosti proti zárodkům zubního kamene a účinnost ve směsi s bazalkou a tea tree olejem pomáhají nejen redukovat mikroby v ústech, ale i bojovat proti plaku. 

 

Přírodní cesta je sice fajn, ale netřeba si ji idealizovat. Nejúčinnější zbraní je v současné době pasta na zubní kámen. Za nás doporučujeme Crest Tartar Protection Whitening a Crest Baking Soda & Peroxide. První jmenovaná je specialistou na bělení povrchu zubů a chrání zuby proti tvorbě zubního kamene. Ta druhá zamezí tvorbě zubního plaku a kamene, čistí dásně a je šetrná k zubní sklovině.Varianty zubního kamene 

 

Klasický zubní kámen je obvykle zbarvený do světle žluté barvy a vytváří pevnou, tvrdou skvrnu na povrchu zubů. Tato forma zubního kamene je často viditelná na předních zubech a může způsobit nejen estetické problémy, ale také přispívat k dalším zubním onemocněním.

 

Černý zubní kámen, jehož intenzivní barva připomíná odstíny černého uhlí, je další zajímavou variantou. Tento typ kamene je známý pro svou tvrdost a tendenci se tvořit podél dásní. Jeho výskyt může být spojen s kouřením, konzumací kávy nebo čaje a může představovat estetickou výzvu pro jedince toužící po světlém a zářivém úsměvu.

 

Zubní kámen pod dásněmi se tvoří hlouběji v zubním lůžku a může být na první pohled méně viditelná. Tato forma kamene je často spojena se zánětem dásní a může způsobit nepříjemné problémy, jako je krvácení z dásní a postupné uvolňování zubů. Komplikace u zubního kamene

 

Zubní kámen není hezký, je viditelný na dálku, ale jeho vzhled není tím největším problémem. Může totiž přerůst v závažné zdravotní problémy. Jednou z komplikací je zánět dásní, známý jako gingivitida. Tento stav se projevuje krvácením při čištění zubů, otokem, zarudnutím a bolestivostí dásní. Pokud není léčen, může postupovat a přejít v parodontózu, vážné onemocnění závěsného aparátu zubů, které bohužel často končí prázdnými ústy bez zubů.

 

A co zubní kámen u dětí? Nenapadá náhodou přece jen ty seniory? Opravdu ne, ani děti se zubnímu kameni nevyhnou. Proto je vždy na místě důkladná kontrola po každém čištění zubů. U menších dětí je asistence nutností. Naučit se zubní návyky bývá obtížné, ale pokud je něco zanedbáno, vždy se problémy dostaví. 

 

Takže rodiče, prarodiče, nezapomínejte na pravidelné inspekce dětských chrupů a motivujte děti ke správné ústní hygieně. Protože zubní kámen si věk nevybírá. Co na zubní kámen závěrem

 

Prevence, prevence, prevence. Základem je správná ústní hygiena a pravidelné čištění zubů. Při náznaku mineralizace plaku neotálejte ani minutu a problém začněte okamžitě řešit. Používejte speciální pasty na zubní kámen, které s ním nejen bojují, ale také působí jako prevence. No a nakonec se nestyďte navštěvovat svého zubaře, a to alespoň jednou ročně. 

 

Jedině tak totiž můžete kráčet světem s bezstarostným úsměvem na tváři.