Zubovina

Zubovina taktéž dentin

 

Zubovina, nebo také dentin, je taková ta žluto-bílá hmota, co vypadá trochu jako kost a tvoří většinu zubu. Obsahuje zhruba 70 % věcí, co nejsou živé (anorganické látky), 20 % věcí, co jsou trochu živé a vodu. Je velmi citlivá na teplo a chemické podněty. Ty živé věci v zubovině jsou tvořeny především kolagenem a mukopolysacharidy neboli glykosaminoglykany neboli nevětvenými polysacharidy.Co je zubovina 

 

Zubovina je jednou ze 3 tvrdých zubních tkání. Spolu se sklovinou a zubním cementem tvoří a tvarují zub. Zubovina je uložena pod tvrdým sklovitým povrchem skloviny. Jde o žlutavou tkáň a tvoří většinu zubu. Její unikátní struktura zahrnuje mikroskopické kanálky, které propojují nervový systém zubu. 

 

Tyto mikroskopické kanálky v zubovině jsou jak malé trubičky naplněné tekutinou. Jsou to v podstatě cesty pro nervová zakončení. Pokud jsou tyto kanálky narušeny, ucítíte to, někdy až bolestivě hodně. To je i jeden z důvodů, proč se kazy v zubovině šíří rychleji než například v zubní sklovině.

 

Zajímavé také je, že zubovina je o něco měkčí než sklovina, ale zároveň tvrdší než třeba kost. Proč je důležitá 

 

Zubovina poskytuje zubu stabilitu a odolnost. Je důležitá při ochraně zubní dřeně a nervů. Kromě toho, když je sklovina poškozena, dentin zajišťuje ochranu a udržuje pevnost zubu. 

 

Všimli jste si? Zubovina / dentin, je jedno, co napíšeme. Vždyť jde o to samé. Dentin a prasklé zuby

 

Prasklé zuby často odkazují na oslabenou strukturu zubu. Tématu prasklých zubů se věnujeme v samostatném článku. V této souvislosti je nutné zmínit, že silná a zdravá zubovina může efektivně chránit před praskáním zubu. Navíc, v případě prasklých zubů, je důležité posoudit aktuální stav zuboviny pro vhodné ošetření.