Halitóza

Halitóza neboli zápach z úst

 

Halitóza neboli zápach z úst není žádný unikát. Je velmi pravděpodobné, že se s ní setkáváte dnes a denně v práci, MHD, v obchodech i doma. Zápach z úst je problém, může postihnout kohokoliv z nás, a co je důležité – dá se řešit. Jak tento nepříjemný odér vzniká a co s ním dělat?

 

Co je halitóza?

 

Zápach z úst překvapivě vychází z dutiny ústní. Může mít různé příčiny, a nejde pouze o problém se zubní hygienou. Jak ale rozpoznat, jestli se jedná o banální situaci po konzumaci oblíbených olomouckých tvarůžků nebo o dlouhodobý problém, kterým je halitóza?

 

Rozdíl mezi občasným zápachem a halitózou:

 

Není nic neobvyklého, že po odpolední svačině se z vašich úst může linout nepříliš vítaný zápach. Tento krátkodobý efekt je způsoben konzumací určitých potravin a obvykle po několika hodinách odezní. V tomhle případě se bát nemusíte. 

 

Pokud vás ale pronásleduje nepříjemný zápach z úst i přes pravidelnou hygienu a správné stravovací návyky, může jít o halitózu. Tento chronický stav mívá různé příčiny, včetně množení bakterií v ústní dutině, zánětů dásní nebo dokonce trávicích problémů

 

Jak poznat halitózu? Jedním z hlavních rozdílů je doba trvání zápachu. Halitóza je dlouhodobý problém, který nelze snadno odstranit krabičkou žvýkaček.

 

Příčiny zápachu z úst

 

Hlavní příčinou zápachu z úst je množení bakterií v ústní dutině. Tyto bakterie rozkládají zbytky potravy a sliznice, což vede ke vzniku nepříjemného zápachu. Kromě toho mohou hrát roli také další faktory, jako je kouření, holdování alkoholu, nebo různé zdravotní problémy, například zánět dásní.

 

Jak odstranit zápach z úst

 

Někoho možná odradíme, ale zápach z úst odstraníte pravidelným čištěním zubů, jazyka a také mezizubních prostor. Dále pomůže používání zubní nitě a ústní vody. Jedině tak můžete výrazně snížit počet bakterií ve svých ústech. 

 

Nezapomeňte také na pravidelný pitný režim. Tekutiny udržují v ústech vlhkost a brání vysušování sliznice, což také může zapříčinit nevalný zápach. 

 

Lékaři, rodiče, partneři, děti, přátelé i kamarádi. Ti všichni vám doporučují skončit s kouřením a alkoholem. Vaše zdraví tento krok jistě ocení, na své si přijdou i lidé ve vašem okolí. Omezením těchto zlozvyků navíc pomůžete i své dutině ústní. A samozřejmě peněžence.

 

Chodíte pravidelně k zubaři? Pak se vás zřejmě halitóza netýká. Preventivní prohlídky mohou odhalit problémy dřív, než přerostou v něco závažného. Tak na to pamatujte, až se budete příště bát usednout do zubařského křesla. 

 

Poslední dobrou radou, jak odstranit zápach ze zubu, jsou mentolová lízátka a žvýkačky. Jde ovšem o krátkodobé řešení, které sice na chvilku překryje zápach, ale neodstraní příčiny. 

 

Kdy konzultovat lékaře?

 

Pokud se zápach z úst přes veškerou snahu nezlepšuje, měli byste o tom informovat svého lékaře. Zápach z úst totiž může být příznakem závažnějšího zdravotního problému, jako jsou záněty nebo trávicí obtíže.

 

Halitóza nemusí být trvalým prokletím. S pravidelnou ústní hygienou, zdravými návyky a návštěvami zubaře můžete nepříjemný zápach z úst úspěšně překonat. Nebojte se o problému mluvit se svým lékařem nebo zubařem a najděte příčinu oné záhadné halitózy. 

 

Vaše sebevědomí a okolí vám jistě poděkuje!