Bakterie v ústech. Co vám žije v puse?

Bakterie v ústech. Co vám žije v puse?

Ačkoliv bakterie v ústech nemůžete vidět, cítit, ani ochutnat, každý den se vám jich tvoří miliony na zubech, dásních a jazyku a vytvářejí různé kolonie. I když je mnoho bakterií v ústech neškodných, množí se vám v puse i ty, které způsobují onemocnění dásní, kazivost zubů a další neplechu. 

Ukážeme vám, jak můžete za pomocí správné zubní hygieny a zdravého životního stylu vyzrát na škodlivé bakterie jednou pro vždy. 

Bakterie v ústech, typy a jak se množí

Podle Národního Institutu Zdraví v USA žije v ústech okolo 700 druhů bakterií, některé na jazyku a jiné na zubech nebo mezi zuby a dásní. Některé jsou přínosné a pomáhají zpomalit růst špatných bakterií nebo trávit jídlo, některé jsou škodlivé a vedou ke kazivosti zubů a onemocnění dásní. 

Bakterie v ústech tvoří takzvaný matrix. V něm nastává boj mezi dobrými a škodlivými bakteriemi. Škodlivým bakteriím napomáhá k rozmnožování například cukr v z jídla a pití, které konzumujeme. Bakterie se množí a mohou vytvořit z matrixu kyselinu, která napadá zubní sklovinu a vytváří zubní kazy. 

Problém také nastává, když bakterie vytvoří přilnavý, bezbarvý film na zubech zvaný zubní plak a ten může vést bez správné zubní hygieny k problémům s dásněmi, zánětům a zubním kazům. Plak se dá odstranit čištěním, avšak i po něm se začnou bakterie znovu množit, proto je pravidelná zubní hygiena velmi důležitá.

Tip – čistěte si zuby ráno a večer a začněte používat mezizubní kartáčky a kvalitní ústní vodu

Doporučujeme mezizubní kartáčky Curaprox 07 CPS Prime

 

Nejznámější typ škodlivých bakterií v ústech

První typ škodlivých bakterií je Streptococcus Mutans. Žijí na zubech a ve štěrbinách okolo zubů a dásní v prostředí zubního plaku. Živí se zejména z cukrů a škrobů z potravin, které konzumujeme a mají 2 zásadní vlastnosti ve spojení se zubní hygienou:

  • Z cukrů a škrobu tvoří kyselinu na povrchu zubů, což vede k zubním kazům
  • Přežívá v prostředí s nízkým pH 

Tyto dvě vlastnosti pomáhají Streptococcus Mutans poškodit zubní sklovinu a vytvářet kazy

Další typ bakterie, Porphyromonas gingivalis je spojený především se zánětem dásní neboli gingivitidou. Většinou se v prostředí zdravých úst tyto bakterie nevyskytují, ale jejich výskyt je spojen s onemocněním dásní a jejich záněty, což jsou závažné kondice, které se   horším stádiu musí řešit se stomatologem. 

Údržba zdravých úst a dásní

Ačkoliv informace o množení bakterií v ústech se mohou zdát děsivé, všichni máme k dispozici jednoduchý nástroj na udržování zdravých zubů a dásní. Pravidelné a důkladné čištění zubů, mezizubních prostor a jazyka s kvalitními produkty umožnuje regulovat množství těchto breberek v ústech a můžeme tak předejít kazivosti, zánětům dásní apod. 

Zdravý životní styl také hraje svou roli, co se týče bakterií v ústech. Jídla a pití obsahující velké množství přidaných cukrů podporují tvorbu plaku, kazivost zubů a záněty. Každý z nás si občas dá nějaký ten dortíček, ňaminku nebo čokoládovou tyčinku. Jídla, která podporují růst škodlivých bakterií:

  • Oslazená pitíčka, limonády, slazené nápoje
  • Čokoládové tyčinky
  • Gumoví medvídci a jiné sladkosti

 

Tip: po snězení sladkostí nebo vypití slazeného nápoje si, pokud možno, na rychlo přečistěte zuby i z vnitřní strany a vypláchněte ústa. Odstraníte tím část bakterií a ty nebudou mít tolik svých kamarádů na množení. 

 

Univerzita z Rochesteru provedla studii na toto téma a doporučuje konzumovat jídla s vlákninou, zeleninu, ovoce, sýry a mléko a černé a zelené čaje na regulaci množství škodlivých bakterií v ústech. 

Údržba zdravých úst je boj na dlouhou trať, jelikož bakterie se budou množit kvůli naší potřebě jíst a pít. Vybudování správných návyků zubní hygieny vám ovšem pomůže udržet si krásný a zdravý úsměv a předejít závažnějším problémům se zuby. 

 

 

 

Informace v tomto článku jsou pouze informačního charakteru. Pokud máte jakékoliv problémy s dásněmi, ústy nebo zuby, kontaktujte svého stomatologa na kontrolu. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení