Hydroxyapatit

Hydroxyapatit pro pevné a zdravé zuby

Možná jste o hydroxyapatitu nikdy neslyšeli, přitom ho má a potřebuje úplně každý. Hydroxyapatit je totiž minerál, který je obsažen v našich kostech a zubech, konkrétně v zubní sklovině a kostní tkáni. Díky němu jsou pevné a zdravé. Těžce vyslovitelný, o to hůř zapamatovatelný název napovídá, že jde o mix kyslíku, vápníku, fosforu a vodíku. Proč se ale slovo hydroxyapatit nějak nepolidštilo, to nevíme. 

 

Co je hydroxyapatit

Když se zakousnete do něčeho chutného, vaše zuby jdou do akce. A právě tady hraje hydroxyapatit svou roli. Je to takový stavební materiál pro vaše zuby. Ve zdravých zubech a kostech přirozeně tvoří pevnou strukturu a slouží jako ochranný štít, který brání jejich poškození.

 

Když něco není v pořádku

Už víte, jak je hydroxyapatit důležitý. Jak ale poznat, že je s ním něco v nepořádku? 

Pokud si dáte něco k jídlu nebo pití, škodlivé bakterie nelení a rychle útočí na vaši zubní sklovinu.

Najednou máte v zubu malou dírku, ze které se může brzy vyklubat díra jako vrata. A zubní kaz je na světě. Máte-li štěstí a zubní kaz odhalíte včas, váš šikovný zubař vám zub opraví a je po problému. Neusněte ale na vavřínech, protože bakterie stále čekají na svou příležitost.

 

Zubní pasta s hydroxyapatitem

Tajná zbraň pro vaše zuby. Zubní pasta s hydroxyapatitem totiž není obyčejnou zubní pastou, je to superhrdina pro vaše úsměvy. Jejím používáním posilujete zubní sklovinu, ochrannou vrstvu vašich zubů. Hydroxyapatit obnovuje minerály ve sklovině, která je pak odolnější vůči zubnímu kazu, a pro své antibakteriální schopnosti pomáhá předcházet jeho vzniku. 

 

Tyto speciální zubní pasty navíc umí zacelit mikroskopické trhliny ve sklovině. Vaše zuby budou díky tomu méně citlivé na horké a studené podněty. A co je na tom všem nejlepší? Hydroxyapatit je přírodní a biokompatibilní, je proto ekologicky šetrnou složkou v zubní pastě. 

 

Teď už víte, co je to ten hydroxyapatit a jakou důležitou úlohu plní v našich ústech a kostech. Tak si dávejte pozor na své zuby, jinak budete muset za zubařem. Pokud však použijete zubní pastu s hydroxyapatitem, nejspíš k němu nebudete muset chodit tak často, přestože úplně neplánujete měnit svůj jídelníček. 

 

Nezapomeňte ale, že správná péče o zuby začíná právě u vás.